Projekt „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
System budowany w ramach Projektu powstaje z myślą o wszystkich uczestnikach ruchu drogowego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, tj. obywatelach Polski i innych państw członkowskich UE oraz pozostałych krajów Europy i świata.
Zakres rzeczowy centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym w Polsce określa umowa o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Projekt indywidualny: POIS.08.01.00-00-030/12
Priorytet: VIII – Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe
Działanie: 8.1 – Bezpieczeństwo ruchu drogowego
Data zawarcia umowy o dofinansowanie: 31 grudnia 2012 r.
Wartość całkowita projektu: 183 263 384,95 PLN
Wartość dofinansowania projektu z UE (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego): 155 773 877,20 PLN
Termin realizacji: 1 stycznia 2011 r. – 31 grudnia 2015 r.
Przedsięwzięcie w swoich założeniach obejmuje realizację trzech zadań:
1. Zakup infrastruktury fotoradarowej oraz wyposażenia optoelektronicznego do sprawowania stacjonarnego oraz mobilnego nadzoru nad ruchem drogowym, w tym:
- 400 stacjonarnych urządzeń rejestrujących,
- 20 kompletów urządzeń monitorujących przejazd na czerwonym świetle,
- 29 urządzeń rejestrujących do odcinkowego pomiaru prędkości,
- 29 mobilnych urządzeń rejestrujących,
- 65 samochodów technicznych, patrolowych i zabezpieczenia logistycznego,
- 8 zestawów urządzeń do pomiarów statystycznych natężenia ruchu.
2. Utworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Utworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, w tym: nabycie, adaptacja i wyposażenie budynku, zorganizowanie miejsc pracy dla pracowników Centrum, zakup niezbędnego sprzętu komputerowego oraz budowa infrastruktury sieciowej, dającej możliwość efektywnego przekazywania danych pomiędzy urządzeniami rejestrującymi a oprogramowaniem CANARD.
3. Zakup oprogramowania systemowego, które ma umożliwiać gromadzenie, przechowywanie i automatyczne przetwarzanie danych pozyskiwanych z urządzeń rejestrujących. Oprócz wyżej wymienionych zadań przewidziano również działania informacyjno-promocyjne oraz przygotowanie i zarządzanie Projektem.
Cele Projektu:
- dostosowanie się do standardów i wymagań wspólnotowych Unii Europejskiej (automatyzacja kontroli prędkości na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem odcinków, w odniesieniu do których obserwuje się dużą częstotliwość nieprzestrzegania przepisów)
- zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego – redukcja liczby wypadków i ograniczenie ich skutków (zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o połowę do 2020 r. i do zera do 2050 r., zmniejszenie liczby rannych)
- modernizacja infrastruktury fotoradarowej, jej ujednolicenie i zwiększenie efektywności, zmniejszenie kosztów utrzymania systemu wykrywania i karania za wykroczenia drogowe oraz usprawnienie i uporządkowanie procesu egzekwowania odpowiedzialności za te wykroczenia;
- zmiana zachowań uczestników ruchu drogowego i kształtowanie postaw stosowania się do przepisów dotyczących tego ruchu, w szczególności norm związanych z przestrzeganiem limitów dozwolonej prędkości.